Zdrowie


rk-11m.jpgAsany czynią silnym, wolnym od chorób i lekkim - Hatha Yoga Pradipika


Zdrowie
jest podstawą normalnego życia. Aby utrzymać zdrowie w jak najlepszej kondycji, warto zadbać o nie poprzez fizyczne usprawnianie naszego ciała, a także relaks, który jest warunkiem zdrowia psychicznego.

Odpowiednie ćwiczenia fizyczne jogi, nazywane w Sanskrycie asany, mają korzystny wpływ na wszystkie części ciała, a także na psychikę człowieka.

Poprzez praktykę jogi uzyskujemy lepszą ogólną sprawność ciała: zwiększamy siłę  mięśni, poszerzamy zakres ruchu w stawach, likwidujemy istniejące przykurcze mięśniowe wpływając na korygowanie istniejących wad postawy. Ćwiczenia jogi koncentrują się głównie na kręgosłupie, który jest trzonem układu nerwowego, komunikacyjnego systemu ciała. Usprawniając mięśnie odpowiedzialne za postawę ciała (posturalne), wpływamy na poprawę całej sylwetki odciążając kręgosłup zapobiegamy zwyrodnieniom kręgów, likwidujemy bóle, uciski na nerwy. Uelastyczniając mięśnie klatki piersiowej i ćwicząc techniki oddechowe (pranajama) pogłębiamy oddech, poprawiając dotlenienie całego organizmu (więcej w zakładce oddech).

Praca mięśni w pozycjach jogi powoduje lepsze ukrwienie, a co za tym idzie - dożywienie mięśni oraz narządów i gruczołów. Dobrze natleniony i dożywiony organizm ma szanse funkcjonować harmonijnie i prawidłowo. Dobrze funkcjonujący organizm zapewnia nam też lepszą mobilizację układu odpornościowego, który chroni nas przed chorobami. Z  właściwości ćwiczeń jogi korzysta całe ciało, a także umysł przez co są one nieporównywalne z jakimkolwiek innym systemem.

W życiu codziennym nasz umysł jest zawsze aktywny i podążający za bodźcami zmysłowymi. W trakcie ćwiczeń jogi umysł zostaje nakierowany do wewnątrz. Skupienie uwagi na pracy ciała pozwala odciążyć umysł od bodźców zmysłowych zewnętrznych, co wpływa korzystnie na jego wyciszenie. Osiąganie stanu spokojnego umysłu powoduje odpoczynek psychiczny, poprawia koncentrację i zdolność skupienia. Ponadto, świadoma praca z ciałem, poznanie własnych możliwości i pokonywanie słabości daje ogromne samozadowolenie (więcej w zakładce relaks i medytacja).

Dzięki praktyce jogi możemy wzmocnić nasze zdrowie, pozbyć się wewnętrznych barier, uzyskać siłę, równowagę, spokój i koncentrację w konfrontacjach z codziennymi wyzwaniami współczesnego życia.

jdc-3.jpg

 

33-100 Tarnów  Al. Piaskowa 10   Tel: 605 343 771  e-mail: korenatka@terazjoga.pl